Dlaczego po kolacji chcesz deser, to znaczy uczucie pełności specyficzne.

Dlaczego po kolacji chcesz deser, to znaczy uczucie pełności specyficzne.
Rate this post

Odżywianie, jako jedna z podstawowych potrzeb człowieka, służy nie tylko zaspokojeniu głodu i zaspokajaniu potrzeb składników odżywczych, ale także zapewnianiu zadowolenia zmysłów. Jedzenie powinno smakować dobrze, a jedzenie powinno być spożywane w miłej i przyjaznej atmosferze. Wtedy korzyści płynące z jedzenia nie zależą tylko po to, by zaspokoić głód. Jak apetyt rośnie wraz z jedzeniem? Tak, ale tylko wtedy, gdy serwujemy posiłek składający się z produktów i potraw o różnych wartościach smakowych i aromatycznych. Mechanizm ten nazywa się czuaniem specyficznym dla uczucia sytości.

Syczące, specyficzne dla zmysłów, zmniejszenie apetytu, “stopień sympatii” spożywanego obecnie produktu lub żywności oraz niechęć do promowania jej konsumpcji, podczas gdy jest ona gotowa do spożycia produktów i potraw o różnych cechach sensorycznych: smaku, zapachu, koloru lub tekstury.

Jak to możliwe, że tracimy chęć zakończenia obiadu, ale po jakimś czasie dotarliśmy do bułeczki lub innego słodkiego deseru? Odpowiedzialni za to są komórki receptorów dla zmysłów smaku i zapachu, które są aktywowane z powodu różnych rodzajów substancji chemicznych, które stymulują je do wywoływania wrażenia.

Kiedy spożywasz pokarm o smaku i specyficznym zapachu, zdolność do przekazywania sygnału z receptora do mózgu zależy od “wyczerpania” magazynów chemicznych w odbiorniku. Ponadto reakcja neuronów w mózgu zmniejsza się, a smak, zapach i inne właściwości sensoryczne produktów spożywczych są mniej przyjemne dla konsumenta.

W rezultacie żywność traci smak i tracimy zainteresowanie nią. Jednocześnie jednak kusi nas produkt o zupełnie innych właściwościach sensorycznych, który będzie miał wspaniały smak, ponieważ komórki receptora zachowują się prawidłowo. Jeśli masz to jedzenie na wyciągnięcie ręki, wola pomimo uczucia sytości wcześniej.

Specyfika badań sensorycznych.

Istnienie mechanizmu czuciowo-specyficznego sensorycznie potwierdzają badania, w tym Jan Gawęcki i jego koledzy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Obserwowana przez J. Gawęckiego grupa ludzi oceniła swoje preferencje w odniesieniu do kilku produktów na 5-stopniowej skali przed zjedzeniem hot-dogów, a następnie je w pełni – sprawdź tutaj co działa i może wspomóc Twoje odchudzanie.

Po jedzeniu, większy spadek wartości klasyfikacji odnosi się do kiełbasy, ale także do żywności o podobnym smaku: grillowanego kurczaka i ciastek serowych. Po spożyciu owoców, owoców i ciast z suszonymi śliwkami wydawało się znacznie atrakcyjniejsze dla grupy respondentów. Co ciekawe, wydaje się, że mechanizm czuciowej specyficzności sytości występuje głównie u osób młodych, podczas gdy osoby starsze nie są na nią podatne.

Jest to związane z upośledzeniem funkcji czuciowych odpowiedzialnych za przyjemność jedzenia, a co za tym idzie, dieta, która jest zbyt monotonna i powstawanie niedoborów żywieniowych. Mechanizm ten obserwuje się także z większą siłą u kobiet niż u mężczyzn.

Badania wykazały również, że sensoryczność specyficzna dla uczucia sytości jest niezależna od wartości energetycznej spożywanego pokarmu oraz zmian w odczuciu głodu i sytości. Nie wpływa na wagę przedmiotu.

W innym badaniu (Rolls i współpracownicy) wykazano, że kilka posiłków sprzyja wyższemu spożyciu. Uczestnicy badania otrzymali 4 posiłki, w tym: chleb, masło, kiełbaski, deser czekoladowy i banany. Następnie serwowano 4 posiłki składające się tylko z jednego z wyżej wymienionych produktów. Kiedy posiłki były zróżnicowane, ich spożycie wzrosło o 44%.

Mechanizm specyficzności sensorycznej można porównać do kolacji w formie bufetu lub świątecznej kolacji: wiele rodzajów żywności stymuluje komórki receptorów i zwiększa apetyt. Interesujące jest to, że nawet żucie pokarmu lub po prostu olfatearla w czasie, który jest spożywany, powoduje zmęczenie, czucie i prowadzi do końca posiłku.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here